Strona główna | Mapa serwisu   
Słownik PK
Słownik PK
Balancing - jedna z podstawowych technik w le Parkour. Utrzymywanie równowagi stojąc na małych obszarach np. rurkach czy wąskich murach.


Barrel Vault
- polega na podbiegnięciu do przeszkody bokiem i złapaniu się jej jedną reką, po czym wybiciu się z obydwu nóg, przerzucając je nad tułowiem (pionowo do ziemi). Plecy w czasie lotu muszą być ułożone w pozycji równoległej do ziemi (przypomina to doublelega z podparciem). Po wykonaniu obrotu lądujemy i możemy biec dalej.


Cat Balance
- polega na poruszaniu się, a w szczególności na utrzymaniu równowagi na bardzo wąskich podłożach takich jak różnego typu rurki, poręcze oraz siatki, opierając ciężar ciała na ugiętych nogach i wyprostowanych rękach trzymających przeszkody.


Dash Vault
- technika służąca do pokonywania przeszkód typu mur, płot, itp. w której nogi przelatują przez przeszkodę szybciej niż reszta ciała a rękoma podpieramy sie będąc nad przeszkodą.

Diving Vault
(Tiger) - polega na przeskoczeniu przeszkody z biegu, lądowaniu za nią na rękach i wykonaniu przewrotu w celu amortyzacji.


Gate Vault
- służy do pokonywania wysokich przeszkód, szczególnie płotów.


King Kong Vault
– pochodna forma techniki Monkey Vault. Używana głównie do efektownego pokonywania długich przeszkód, np. samochodów.


Lazy Vault
– jedna z podstawowych technik parkour. Trik ten jest przydatny do pokonywania niskich i długich przeszkód. Nabiegamy pod małym kątem do przeszkody i wyskakując kładziemy na przeszkodzie rękę znajdującą się bliżej przeszkody.Przeszkodę przeskakujemy “nożycami”, czyli jedna noga za drugą. Przed ukończeniem tricku możemy dołożyć drugą rękę.


Monkey Vault
- jeden z łatwiejszych vault’ów. Jest to przeskok nad przeszkodą (np. poręcz) wykonany tak, aby nogi zmieściły się między obiema rękami.


Palm Spin
- widowiskowa technika polegająca na tym, że traceur biegnie na przeszkodę (murek albo barierkę), chwyta się jej jedną albo dwoma rękami i “obkręca się” mając nogi uniesione co najmniej na poziom głowy.

Występuje kilka rodzajów palm spina:

  • Zwykły palm spin
  • Reverse palm spin (palm spin wykonany na odwrót)
  • Pop palm spin (na wysokim murze, robiąc przed palm spinem krok na nim)
  • Vertical palm spin (palm spin robiony na płaskiej ścianie, nazywany też gwiazdą na ścianie)
  • Pop Vertical palm spin (vertical palm spin wykonany po jednym kroku na ścianie)
  • Super Vertical palm spin (vertical palm spin wykonany po dwóch krokach na ścianie)
Precision Jump - jest to pojedyńczy skok z przeszkody w którym lot nie jest ważny tak ważny jak lądowanie w którym chodzi o to aby utrzymać sie na przeszkodzie na którą skakaliśmy


Reverse Vault
- polega na przeskoczeniu przeszkody z obrotem o 360 stopni, z tym, że do przeszkody naskakujemy tyłem, tj. tyłek pierwszy przelatuje nad murkiem/barierką.


Roll
- wykonywany jest aby zamortyzować skok z dużej wysokości ratując nasze stawy przed przeciążeniem. Służy również do zachowania płynności ruchu po pokonaniu przeszkody.


Sacrifice
– efektowny “zeskok” z wysokiej przeszkody, w ostatniej chwili zakończony rollem bądź spiderem.


Speed Vault - Polega to na podbiegnięciu z możliwie dużą prędkością do murku, wsparciu się jedną ręką na powierzchni i przerzuceniu nóg na drugą stronę. Bardzo ważne w tym tricku jest to aby się nie zatrzymywać i wykonywać go z dużą szybkością.


Thief Vault - zaczynamy jak do lazy vault a gdy jesteśmy nad przeszkodą przekręcamy nogi tak aby były prostopadle do murka/barierki czyli kończymy jak do dash vault’a


Wall Run
- trik polegający na wdrapaniu się na ścianę, która jest zbyt wysoko aby chwycić jej krawędzi z ziemi.


Vault
- najłatwiejszy trik parkourowy, polegający na przeskoczeniu nad poręczą podpierając się prawą (lub lewą) ręką, i przerzuceniu obydwu nóg w przeciwną stronę (prawa ręka - nogi w lewo; lewa ręka - nogi w prawo) możemy go podzielić na:

- one handed vault czyli oparcie się na poręczy jedną ręką

- two handed vault: jak wyżej tylko podpieramy się dwoma rękoma


Vault 540
- polega na wykonaniu klasycznego Vaulta w połączeniu z obrotem o 180 stopni. Po wykonaniu obrotu o 180 stopni traceur puszcza poręcz i kręcąc się dalej dokręca 360 stopni, aby wyszła “540-tka”.




Slowniczek znaleziony w necie nie jestem jego autorem